Tyl s námi jde celým životem

Tuto zajímavou tkaninu máme ve svém životě od dětství a možná si to ani neuvědomujeme. Tyl už je klasikou ve světě látek a jeho využití je opravdu pestré, protože je velice příjemný, vzdušný a také za příznivé ceny. Je velice oblíbený mezi ženami jako materiál na krásné splývavé sukně a často je to právě tyl, který si zvolí pro zhotovení šatů pro svůj jedinečný velký den a obléknou do tylu i družičky. Jeho velkou předností je vrstvení, a proto ženě dává pocit, že je romantickou princeznou. Z tylu se zhotovují také svatební nadýchané, a jako pírko lehoučké závoje. Svou službu splní i jako materiál na bohaté spodničky, které dávají sukním a šatům ten vytoužený tvar.

spodnička

Snadné zpracování tuto textilii přivedlo i do šikovných rukou maminek, které rády šijí pro děti barevné a nápadité kostýmy na karneval nebo dětské besídky. Určitě je to vhodný materiál pro dekorace v dětském pokoji, pro různé záclonky, baldachýny, měkké ozdoby a oblečení pro panenky.

A kde se tyl vzal?

Jeho název pochází pravděpodobně z francouzského města Tulle. Inspirací pro lehkou, průsvitnou textilii se staly široké paličkované stuhy, jejichž výrobou bylo město známé.

závo

Dnes se tyl https://www.prima-obchod.cz/produkty/latky/tyl vyrábí několika způsoby, převážně na rašlových pletacích strojích nebo na osnovních automatech.

Z materiálu se používá polyesterové, polyamidové a bavlněné příze, občas v kombinaci s elastickými přízemi.  U bytových textilii patří k nejžádanějším tylové sítě.

Podle jemnosti mluvíme o tylu hrubém (hráškovém), středním a jemném (krajkovém).

Profesionální oko rozezná rozdíly podle struktury sítě a dokáže pojmenovat tyl kulatý, plástvový, twistový (otvory ve tvaru kosočtverce), architektonický (velké mřížové otvory), double-tie (dvojitě vázaný), double-action (reliéfové vzorování), florentský (jemný s vyšíváním), švýcarský (s útkovými nitěmi), filetový s útkovou a vzorovou nití), nebo anglický.

V e-shopu si látku vybírejte podle barvy a vzoru, šířky, gramáže a velikosti ok.