Vkladová povinnost je základem společnosti

Podmínkou ke vzniku členství či podílu ve společnosti je splnění této vkladové povinnosti. Vklad je vyjádření peněžní hodnoty věci, kterou se zavázal člen či společník do společnosti vložit. Nemusí se jednat přímo o peníze v určité výši, může se zde také jednat o jinou věc jako auto, počítač, televizi, zkrátka cokoliv, co bude dosahovat výše vkladu. Nepeněžitý vklad musí být řádně oceněn znalcem a toto ocení poté musí být vloženo do stanov / společenské smlouvy.

organizace času.jpg

Rozdíl vkladu v družstvu

V družstvech je vklad poněkud jinak upraven než ve zbytku obchodních korporací. Každý člen platí stejnou výši vkladu – to si nejde změnit ani ve stanovách. Tedy co se týče základního / vstupního vkladu, který je neměnný, spolu s ním je také spojen vznik členství, práva a povinnosti s ním související. Pak ale existují i jiné vklady, ke kterým se může člen zavázat prostřednictvím písemné smlouvy s družstvem – tento typ vkladu si už družstvo pozměnit může.

Není nutné ani vkládat peněžitou či nepeněžitou věc, v družstvu můžeme jak vklad propašovat také jistou práci, tedy nějaký počet hodin odpracovaných tak a tak a také poskytování služby, což je bezesporu největší výjimka vzhledem k ostatním formám právnických osob.

sto procent.jpg

Jak je to se základním kapitálem

U většiny společnosti je základní kapitál minimální výše 1 koruna, u akciové společnosti už je to 1 000 000 korun. Avšak u družstva základní kapitál není nijak omezen ani vymezen, samozřejmě je tu nějaké zákonné ustanovení, že by tu kapitál být měl, ale nemusí dosahovat horentních sum.

 

Tím že družstvo sníží kapitál se však nemůže vyhnout placení pohledávek – od toho je tu zákon a tzv. ochrana věřitele, což bezpochyby užijí všichni ti, kteří společnostem půjčují na jejich vznik či jiné radovánky.

 

Základní vklad je třeba splatit do určité doby od vzniku společnosti, nepeněžité vklady je třeba vnést ještě před vznikem, proto pamatujte na to a dobře si rozmyslete, co vlastně vkládat budete.Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup