Stavitelské strasti

Každému co jeho jest. Chcete-li mít někdo vlastní střechu nad hlavou postavenu svýma vlastníma rukama, pro mě a za mě…

Než se však dáte do podobného díla, měli byste alespoň v hrubých rysech vědět, co všechno vás v souvislosti s tímto čeká.
cihly v kolečku

Nejdříve si budete nejspíše muset koupit nějakou tu stavební parcelu. Pokud tedy nemáte vlastní, třeba po někom zděděnou. A vězte, že ač je váš dům v tu chvíli stále ještě v nedohlednu, vaše peněženka při této koupi zakrvácí. Protože koupit si takový pozemek je vesměs pořádně drahý špás.

Pak na tomto pozemku budete muset vykopat základy. V nejlepším případě to půjde, v horším případě si budete muset někde najmout bagristu, aby vám tam několikrát hrábnul do země. A ještě hůře bude, pokud vy sami nebo onen bagrista při tomto počínání narazíte na nějaký „poklad“, archeologicky cennou vykopávkou počínaje a třeba zakopanými nebezpečnými odpady konče. Což stavbu logicky zkomplikuje a dost možná i prodraží.
rameno jeřábu

Pak ty vykopané základy zabetonujete. Utopíte v nich moře betonu a ještě větší moře peněz. A logicky i potu.

Následně utratíte majlant za cihly nebo tvárnice, za cement, písek nebo nějakou suchou maltovou směs, za překlady, stavební kámen,… A budete dřít jako černí na budování stěn.

Když tyto budou stát, utratíte dost možná i majlant za okna a dveře. A o tom, kolik budou vzápětí stát peněz a sil krovy a střešní krytina, se snad ani rozepisovat netřeba.

Když to má střechu, začnete nakupovat materiál a podle svých schopností shánět nezbytné řemeslníky. Elektrikáře, instalatéra, štukatéra, malíře. Ani o jednom dnes neplatí „devatero řemesel, desátá bída“, každý z nich si nechá dobře zaplatit.

Pak omítnete celý objekt, na holý beton položíte podlahu, něco mezi linem a podlahou nazývanou plovoucí, investujete do nějakého topného tělesa, kuchyňské linky, zařízení koupelny a toalety, nábytku,…

Pak pracně odvezete stavební odpad na skládku a necháte si celý objekt zkolaudovat.
varovná značka

Nakonec jste sice s největší pravděpodobností udření a chudí jako kostelní myš, ale máte, co jste chtěli.

Máte, co jste chtěli?

Vlastníte svou střechu nad hlavou… a konečně máte i možnost a zároveň povinnost se jít přihlásit na berňák. Aby vám tento vypočítal daň z nemovitosti, kterou budete za vše, co jste tu podstoupili, platit hodnému línému tatíčkovi státu.