Samozřejmostí každé dobře opečovávané zahrady, by měl být pěkný a udržovaný trávník . Je jasné, že příliš neovlivníme rozmary počasí. Zvlášť letošní enormní sucha trávu značně poškodily. Nezbyde nám tedy nic jiného, než založit trávník nový.
Jak na to?
Nejdříve bychom si měli ujasnit, jak moc bude trávník zatížen. Budeme se po něm pravidelně procházet? Hrají si na něm děti nebo zvířata? Nebo se ho hodláte využít pouze k rekreačním účelům a jen občas se po něm projdete? Tyto informace jsou důležité pro výběr toho správného osiva. Některá osiva jsou totiž vysloveně zátěžová. Jestli jste se už rozhodli a osivo zakoupili, můžete přistoupit k přípravě půdy. Je úplně jedno jestli budete zakládat trávník nový nebo chcete jen vylepšit ten stávající. Příprava a postup je totiž úplně stejný.
Rozhodně se do zakládání trávníku nepouštějte v letním období, kdy je půda suchá. Nechte to raději na jaro nebo podzim. Nejvýhodnější bude s výsadbou začít koncem dubna nebo v září.
Příprava půdy je důležitá. Pokud máte větší zahradu, bude pro vás pro ulehčení práce výhodné zapůjčit si nebo zakoupit rotavátor. Půda totiž potřebuje dobře prokypřit, alespoň do hloubky pěti centimetrů.
Když provedete důkladné prokypření, snažte se odstranit z půdy kameny, klacky a plevele. Komu se nepříčí použití chemických prostředků, může si vzít na pomoc herbicidy.
Když už se dostanete do stádia, že jste půdu řádně prokypřili a zbavili jste se obtížného plevele, můžete přistoupit k samotnému setí. Opět si můžete pomoci jednoduchým nástrojem – sypacím vozíkem. Při použití sypacího vozíku, budete mít jistotu, že osivo bude rozprostřené rovnoměrně. Ručně se vám to jen stěží podaří.
Dalším důležitým krokem je uválcování, aby se půda dostatečně udusala a travní semeno se udrželo.
Pokud jste vše dobře zvládli, nezapomínejte, že velmi důležitou součástí výsadby trávníku, je dostatečné zavlažování.