Příznaky deprese, a jak ji rozpoznat?

Deprese tu vždy byla, a vždy bude. Někdo by mohl říct, že v době blahobytu je deprese znakem slabosti, a neschopnosti, což je ovšem nesmysl. Depresí lidé trpěli i dříve, jen se o tom příliš nemluvilo. Jako by se snad jednalo o sprosté slovo. Jedinci byli považováni za slabochy, ubožáky, a o tom, že by snad mohli trpět vážnou duševní nemocí, se nesmělo ani zmínit. Deprese je však skutečná, a rovněž vážná nemoc, kterou není radno podceňovat. Lidé trpící touto nemocí se nemohou zkrátka vzchopit, a dělat, že se nic neděje, stejně jako lidé s rakovinou nemohou prostě změnit životní styl, a zázračně se uzdravit. Je tedy potřeba tuto nemoc rozpoznat zavčasu, a začít ji řešit, nejlépe s odborníkem.

smutná žena

Jak rozpoznat známky deprese?

Deprese není povahovým rysem, ani chvilkovou slabostí. Takové to, když někdo řekne, že má depku, není skutečnou nemocí. Deprese však skutečná je, a její důsledky mohou být až fatální. Může se projevit u jinak zdravých jedinců, nebo u lidí, kteří trpí jinými zdravotními obtížemi. Obvykle je doprovázena pocity méněcennosti, celkovou únavou, apatií, potemnělou náladou, a snahou vyhýbat se společnosti. Osoba postižená hlubokou depresí se nemůže zkrátka vzchopit, a začít se sebou něco dělat, jen tak se začít věnovat oblíbeným činnostem, nebo se pustit do sportu. Mysl je v tomto případě ochromena stejně, jako třeba zlomená končetina, nebo podrážděný žaludek. Člověk někde hluboko doopravdy touží po uzdravení, ale neumí si sám poradit.

žena v depresi

Co dělat, když máte depresi?

Ideální je okamžitě vyhledat odbornou pomoc, a to v podobě psychologa, nejlépe však psychiatra. Není se za co stydět, a návštěva psychiatra neznamená, že jste blázen. Stejně jako jiní specialisté, se i psychiatr zaměřuje na konkrétní lidské potíže, a tedy ty psychické. Nečekejte však, že po jednom sezením se uzdravíte, a budete jako dřív. Pravděpodobně to bude chtít nějaké léky, pravidelné návštěvy odborníka, při kterých budete rozebírat své pocity, a také životní změny. Pozitivem však je, že nic není ztraceno.