Malá velká radost

Přenositelnost a skladnost nejsou jeho jedinou předností. Pro někoho může být výhodou počet strun, což znamená obvykle „jen čtyři“. Jiného zase osloví nádherný zvuk. Najdou se určitě i tací, jimž jednoduše učaruje „roztomilost“ připomínající zmenšeninu kytary. Ať tak nebo tak, ukulele zažívá svou renesanci. Tento v současnosti velice populární nástroj nabízí snad všichni prodejci hudebnin, minimálně ti, kteří naskočili na vlnu jeho popularity.
hráč na ukulele v lánu

Historie

Ukulele či zkráceně „uke“ má většina lidí, muzikanty nevyjímaje, spojeno s Havajskými ostrovy. V zásadě to platí, Havajci byli a jsou základním popularizátorem hry na tento malý nástroj. Málokdo však už ví, že na ostrovy byl přivezen v druhé polovině devatenáctého století, a to z Portugalska. Však je taky jeho název odvozen z havajského „uku“, tedy dar a „lele“, což znamená přijít. Ohromný skok v rámci jeho rozšíření zaznamenala počáteční léta století dvacátého. V Americe bylo tehdy tak populární, že navazující éra jazzu už s ním počítala jako s instrumentem, jenž by v orchestrech neměl chybět.
tři ukulele

Současnost

Jako obrození, tak lze hodnotit popularitu „uke“ dnes. Dané přednosti a možnosti variabilit ladění jej předurčují k využití v rozličných hudebních stylech. Slyšet ho lze v popu i big beatu, třeba. Čím dál tím častěji bývá pořizováno rodiči dětem. Mnohdy jako jeden z prvních, či dokonce jako první hudební nástroj. Důvodem je mimo jiné relativně nízká pořizovací cena a dostupnost i souvisejícího zboží, například výukové literatury, not a tabulatur.

Druhy

Jednotlivé druhy jsou rozděleny velikostí, laděním a z toho plynoucím účelem hry. Nejmenším zástupcem je sopránové. Mezi základní čtyři typy patří ještě koncertní, tenorové a barytonové. Existuje ale i basové nebo typy s vyšším počtem strun. Zvláštní kapitolou jsou potom kousky, které svou konstrukcí vycházejí z kombinace s instrumenty jinými. Výsledkem pak může být například bendžo ukulele.
Pokud se chcete přesvědčit o vyjmenovaných přednostech sami, stačí navštívit kteroukoliv prodejnu pro muzikanty a začít brnkat.