Kurkuma

Kurkuma známá také pod názvem indický šafrán je koření původem z jižní Asie, kde je také nejčastěji využívána. Typická je především pro indickou, pákistánskou, perskou, thajskou a indonéskou kuchyni, ale dnes již pronikla i k nám a je k sehnání v potravinách, obchodech s kořením či na internetu. Je velmi důležitou složkou směsi koření kari.

trh s kořením

Koření se vyrábí z podzemních oddenků rostliny kurkumovníku, které se usuší, poté namelou na prášek charakteristický svou intenzivní oranžovou barvou. Tento prásek má typickou zemitou kořenitou vůni a nahořklou, pepřovitou chuť blížící se chuti hořčice. Používá se k dochucování pokrmů z ryb, omáček, polévek, rýže nebo třeba luštěnin. Díky své výrazné barvě ji lze použít také pro dobarvování pokrmů.

Vyniká také svými zdravotními účinky. Působí protizánětlivě a je významným antioxidantem. Má povzbuzující účinky, podporuje trávení a také krevní oběh.

Rostlina, z níž toto koření pochází, se nazývá kurkumovník dlouhý. Jedná se o blízkého příbuzného zázvoru z jižní Asie, odkud se ale rozšířila i jinam. Pěstuje se dokonce i u nás. Narazit na ni můžeme nejen v podobě koření, ale prodává se také coby okrasná pokojová rostlina či řezaná květina do kytic.

kurkuma ve skleněné nádobě

Kurkuma BIO společnosti Naklíčeno se prodává hned v několika variacích:

  • Kurkuma BIO mletá představuje prášek z kurkumy vhodný k použití v kuchyni.
  • Kurkuma latte BIO je směs koření s kurkumou v čele, která se používá pro přípravu nápoje. Další složky tvoří pepř, skořice a zázvor. Nápoj lze konzumovat také po ránu místo klasické kávy – povzbudí organismus (přičemž neobsahuje kofein) a příjemně jej prohřeje.
  • Snídaňová směs 1 BIO představuje směs kurkumy, dýňových semínek a dalších cereálií a semen. Jak už název napovídá, používá se především pro přípravu zdravé snídaně. Lze ji přidat do jogurtů, smoothie nebo třeba kaší.
  • Kurkuma BIO 180 tablet se používá jako doplněk stravy. Užívá se po jedné kapsli třikrát denně s jídlem a dostatečným množstvím nápoje.

Ať už zvolíte jakoukoliv podobu tohoto neobyčejného koření, určitě nebudete zklamáni.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup