Liší se nějak hypotéka na pozemek od té běžné?

Když se řekne vlastní bydlení, většina z nás si představí koupi již hotového domu či bytu. A ve většině případů to také odpovídá skutečnosti. Avšak jsou mezi námi i lidé, kteří si chtějí postavit svůj vlastní dům. Ti pak shání vhodný pozemek, ideálně již se zavedenými sítěmi elektřiny i kanalizace.

Ovšem jako u ostatních nemovitostí, ani zde se nejedná o malou částku. V závislosti na lokalitě je sice obvykle nižší, než u již hotových domů, ale přesto to není obnos, který by měla většina z nás okamžitě při sobě.

hypoteka1

Pokud sháníme dům či byt, máme možnost vzít si na něj hypotéku. Ale co když si chceme koupit čistě jen parcelu? Máme i zde podobnou možnost?

Ano, máme. Existuje hypotéka na pozemek. Je to jen logické, neboť hypotéky v sobě zahrnují veškeré nemovitosti, ke kterým pozemky rozhodně patří. Avšak je potřeba mít na paměti, že zde je pár věcí, o kterých je nutné popřemýšlet.

Tou hlavní je cena následné výstavby. A buďme realističtí, cena pozemku tvoří pouze malou část této částky. Otázkou tedy je, zda si pouze vzít hypotéku na pozemek s tím, že stavět budeme někdy v budoucnu, nebo zda tam budeme stavět okamžitě.

hypoteka6

Je totiž nutné sehnat pak na tuto stavbu finanční prostředky. Jistě, je možné je zafinancovat z oné hypotéky. Ovšem zde je nutné již při podání žádosti předložit kompletní dokumentaci a předpokládaný výpočet nákladů, to vše k ceně pozemku.

Je samozřejmé, že v tomto případě se vám to prodraží, a to i tehdy, pokud budete stavět svépomocí. A tato zvýšená částka pak může mít vliv na to, zda bude vaše žádost schválena, či nikoliv. Je totiž velmi dobře možné, že by vám schválili hypotéku na koupi dané parcely, avšak nikoliv na její koupi a následné stavební práce.

Je tedy nutné se zamyslet, zda je to skutečně ten nejlepší nápad a zda by nebylo přece jen vhodnější koupit již hotový dům. V konečném důsledku to totiž může vyjít podstatně levněji.