Jak vybrat chatu na dovolenou

Na dovolenou, Silvestra, nebo pro nějakou oslavu je mnohdy lepší pronajmout místo, které bude na daný večer jen vaše, abyste nemuseli obrážet hospody a bát se, aby se někdo neztratil, nebo moc nenapil. Jde o velmi pohodlnou možnost oslav či posezení. Nemusíte řešit vaše soukromí, stačí jen přežít celý proces.

Chata na vodě

Hledání samotné

Vybrat správnou chatu musíte včas. Obsazují se rychle a může se tak stát, že ty nejlevnější, ale zároveň nejlepší chaty, budou obsazené. Nezapomeňte proto začít i několik měsíců předem. Vybírejte několik stránek, ze kterých budete vybírat. Často má každá jinou cenu a jiné podmínky, proto je u jedné chaty třeba najít více možností. Některé stránky na víkendové pobyty počítají dny místo nocí.

Co nabízí/co zakazuje

Je třeba opravdu pečlivě nastudovat, jestli v místě lze pořádat oslava. Některé by vás mohly i inkasovat za porušení. Pokud potřebujete gril, měl by být v seznamu. Vše nadstandartní je vždy napsáno. Také zjistěte, zda-li mohou dovnitř zvířata, ta často bývají zpoplatněna.

Obsazeno?

Některá data majitelé neaktualizují. Každému proto napište zvlášť, abyste věděli, zda-li možnosti ubytování budou nebo ne. Stejně tak se nebojte zeptat a poprosit o víkendový pobyt, přestože ho primárně chata nenabízí.

Chalupa v přírodě

Kauce a poplatky

Důležitou součástí jsou i poplatky. Zaplatíte za chatu samotnou, ale aby vás pak nevyděsilo, když přijdou další faktury. Elektřina a voda v ceně je vždy napsaná, a pokud ne, raději se poptejte. Jinak vše budete platit dodatečně. Není to velká částka, ale i tak byste s tím měli počítat. Také si často chalupy vybírají vratnou kauci. Je to částka, která se vybere na počátku pobytu a vrací ke konci. Platíte ji pro případ poškození nějaké části budovy či věcí v chalupě. Částka se pohybuje od 1000 do 3000 korun. Proto byste je měli mít stranou, ale nebojte se, že by se vám nevrátila, pokud si k sobě pozvete dostatečně zodpovědné hosty.