Jak chameleoni dokážou měnit barvu – kouzlo nebo věda

Neobvyklé zvíře, které vždycky v nás vyvolávalo spoustu emocí, protože jak je vůbec možné, že ve své podstatě si střídá barvy podle svého gusta a libosti. Pojďme si ale nejdříve říct nějaké nejzákladnější informace o těchto plazech.

Chameleon vábí partnera

Existuje doopravdy spousta druhů chameleonů, a proto je složité o nich mluvit na nějaké obecné rovině. Mezi nejznámější však patří tzv. Chameleon Mellerův, který vypadá přesně tak, jak by si většina z nás tohoto plaze představila. Když se tedy budeme soustředit na přesně tento druh, tak o něm víme, že žije ok. 12 let, je velký 53,3 cm a váží 408 g.

Jinak chameleony můžeme potkat na téměř všech kontinentech hlavně na území Afriky, v Asii (konkrétně na západě a jiho-západě Indického subkontinentu a podobně tomu je na Arabském poloostrově) a v Evropě na italském, řeckém a tureckém pobřeží.

Chameleon na stromě

Proč chameleoni mění barvu?

Důvodů samozřejmě existuje více a o každém z nich si něco řekneme. Mezi ně patří: vábení partnerů, regulace tělesné teploty a odstrašování jiných samců ze svého území. Některé druhy chameleonů se také maskují kvůli blížícímu se nebezpečí např. Bradypodion taeniabronchum Smith se snaží pro ohrožující ho dravce vypadat co nejvíce jako součást přírody. Nejdůležitější však samozřejmě je hledání partnera. Probíhá to víceméně tak, že obě pohlaví se snaží zapůsobit na svou druhou polovičku nejrůznějšími krásnými barvami, které obvykle na nich neuvidíte. Regulace tělesné teploty je v jejich případě velmi zajímavý proces. Změna barvy na tmavší jim dovoluje se více zahřát, protože pohlcuje více tepla. Pokud se nějaký chameleoní sameček cítí ohrožen, tak bude varovat druhého samce velice pestrými a světlými barvami, že radši by se neměl jeho směrem přibližovat.

Jak dlouho jim trvá změna barvy?

Méně než dvě minuty, ale samozřejmě záleží na barvě.

Jak se to vůbec děje? Proč to chameleoni dokážou?

Původně se vědci domnívali, že v kůži chameleonů dochází k nějakým složitým chemickým reakcím, ale nové výzkumy nám říkají, že jejich buňky obsahují nano-částice podobající se krystalům, které mohou lámat světlo. V závislosti na vzdálenosti krystalů od sebe, chameleoni dokážou měnit barvu kůže dle svého přání.