Hlohyně rozsvítí v zimě každou zahradu!

Když chceme i v zimním období mít zahradu barevnou a živou, rozhodně budeme spokojeni, když do ní zakomponujeme hlohyni šarlatovou. Jde o rostlinu, která je velice dekorativní právě v zimě. Ze sněhu a ledu září její červené nebo oranžové bobulky. Navíc její plody přilákají ptáky a hned je na zahradě veseleji!

ptáček u větvičky

Hlohyně (rod Pyracantha) je rostlina, která se v přírodě vyskytuje v rozsáhlé oblasti. Od Itálie až po Čínu. Zde, ve střední Číně, je doma většina z jejích druhů. Podnebí naší země pro ni není moc vhodné. Až na jeden druh. Hlohyni šarlatovou.

Této hlohyni u nás líbí. Je příbuznou rostlin z čeledi růžovitých. Hlohu, jak napovídá už její český název, ale i jabloní, hrušní, jeřábu nebo skalníku. Keř vyroste do dvou až tří metrů. Na trnitých větvích rostou kožovité, lesklé a stále zelené listy. Jsou dlouhé dva až čtyři centimetry. Kvete bíle a hodně bohatě. Květy jsou podobné květům hlohu. Plody vypadají jako bobule, ovšem morfologicky se jedná o malvice (jako jablka a hrušky). Jsou dlouhé asi půl centimetru. Původní druh má plody červené, ostatní odstíny (od oranžové po žlutou) mají druhy vyšlechtěné. V září a říjnu se vybarví. Pak naše zahrady zdobí skoro celou zimu. Pokud je ale dříve neozobou ptáci, kteří je mají rádi. Keře jim poskytují též vhodný úkryt.

hlohyně bobule

Hlohyně šarlatová je nejen krásná, ale navíc velmi tvárná. V našich zahradách ji lze využít v mnoha variantách. Můžeme ji zasadit jako solitér (do udržovaných trávníků, nižších pokryvných dřevin či k trvalkám). V tomto umístění se postará o barevnost místa, když přijde podzim a okolní rostliny již nekvetou. Další možností je nechat ji šplhat po zdech nebo různých vhodných konstrukcích jako popínavou rostlinu. Dále mám pomáhá vytvořit živé ploty. V tomto případě se keře vysazují asi metr od sebe a stříhají se brzy zjara. Také jsou často součástí skupin různých druhů okrasných keřů. Vysazují se třeba s kalinami, brsleny či zlaticemi stejné výšky.

Hlohyni to zkrátka sluší všude, na všech stanovištích. Je v tomto směru univerzální. Také samozřejmě odolává mrazu. Pokud ji přece jen mrazík poškodí, regeneruje hodně rychle. Vyrostou brzy nové výhonky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup